Nie ma pomysłu na wojsko.

Więcej
8 lata 3 dni temu #906 przez skała
skała stworzył temat: Nie ma pomysłu na wojsko.
Nie ma pomysłu na wojsko. Armii brakuje wizji, otwartego postawienia sprawy, do czego chcemy dążyć, co możemy osiągnąć, na co mamy pieniądze. Zamiast tego mydli się nam oczy jakimiś nieopracowanymi pomysłami - mówi portalowi Fronda.pl gen. dyw. Roman Polko. Przekształcenie wojska z poborowego za zawodowe nie jest jednak żadnym wyczynem. Wystarczy przecież zawiesić pobór i podpisać umowy z żołnierzami. Do profesjonalizmu jest jednak jeszcze daleka droga. Wielu dowódców przyznaje, że armia z poboru była czasem lepiej wyszkolona niż dzisiejsi żołnierze zawodowi. Żołnierze ze służby zasadniczej siedzieli 24 godziny na dobę w koszarach. Z nudów nawet obsługiwali sprzęt, który był w jednostce, uczyli się jak z niego korzystać, dbali o niego. Obecnie przy niedoprecyzowanych wymogach, jakie stawia się żołnierzom, oni działają jak urzędnicy. Odsiedzą swoje osiem godzin i idą do domu. Nie specjalnie interesuje ich to, że sprzęt marnieje, jest nieobsłużony.. W Polsce wojsko nie ma żadnych gwarancji, że żołnierz odpracuje zainwestowane w niego środki. Pilot wojskowy po studiach, szkoleniach, kursach może po prostu sobie odejść i iść do pracy w lotnictwie cywilnym. I tak się dzieje, bo linie lotnicze wolą podkupywać świetnie wyszkolonych pilotów wojskowych niż płacić za szkolenie „świeżych” cywilów. Wystarczyłoby natomiast, by w zamian za korzyści, jakie otrzymuje się od wojska – nawet większe niż obecnie – żołnierze byli zobowiązani odsłużyć konkretną liczbę lat, a jeśli chcą odejść wcześniej, to niech zwrócą pieniądze. Bardzo dziwną sytuację przeżyłem w ostatnich dniach służby. Zostałem wysłany na konferencję do Honolulu, gdzie odbyło się spotkanie na temat strategii NATO w Afganistanie. Rozmawialiśmy o tym, co należy zrobić by ustabilizować sytuację w tym kraju. Proszę sobie wyobrazić, że po powrocie nikt nie zadał mi pytania, co się tam działo, kto był, co ustalono i po co tam pojechałem. Sam wciskałem kolegom przywiezione stamtąd materiały. Cały wywiad. www.fronda.pl/news/czytaj/nie_ma_pomyslu_na_wojsko

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
7 lata 7 miesiąc temu #1368 przez skała
skała odpowiedział w temacie: MON ukrywa rannych w Afganistanie
Generał Waldemar Skrzypczak: Jednemu z naszych żołnierzy amputowano po postrzale nogę. To jest przecież inwalidztwo, a mi w MON powiedziano, że został "lekko ranny". To niemal 5 proc. polskiego kontyngentu. Straty są równie wysokie jak w przypadku prowadzenia regularnej wojny konwencjonalnej. MON sprytnie unika podawania prawdziwych statystyk, żonglując definicją "rannego" żołnierza. Więcej. www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20101229&typ=po&id=po06.txt

Więcej
7 lata 5 miesiąc temu - 7 lata 5 miesiąc temu #1519 przez skała
skała odpowiedział w temacie: Nasza armia staje się skansenem NATO
dr Tomasz Sommer. IG opublikował raport na temat polskiego uzbrojenia.Dominuje import uzbrojenia, głównie z USA i Niemiec, wadliwego, zdezelowanego, którego liczne usterki utrudniają wykonywanie zadań bojowych, pochłaniają duże wydatki remontowe, a nawet stają się przyczyną zagrożenia zdrowia i życia żołnierzy oraz dowództwa.Więcej, www.fronda.pl/news/czytaj/nasza_armia_staje_sie_skansenem_nato oraz polecam stronę www.obronanarodowa.pl
Ostatnio zmieniany: 7 lata 5 miesiąc temu przez skała.

Czas generowania strony: 0.132 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Pogoda

Nasza strona w innych językach
enfrdeitptrues
Ilu was było / jest ?

Dzisiaj 96

W ciągu miesiąca 2405

Odwiedzin: 1883084

Aktualnie jest 93 gości i no members online