ŻOŁNIERZE WYKLĘCI Zapomniani Bohaterowie

Więcej
6 lata 11 miesiąc temu - 6 lata 11 miesiąc temu #1514 przez skała
skała stworzył temat: ŻOŁNIERZE WYKLĘCI Zapomniani Bohaterowie
ŻOŁNIERZE WYKLĘCI Zapomniani Bohaterowie –żołnierzy podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, stawiających opór próbie sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR w latach1944-1963.
Więcej. podziemiezbrojne.blox.pl/html/1310721,262146,21.html?862265

To najważniejsza książka ze wszystkich, jakie IPN wydał od początku swego istnienia
Polskie podziemie niepodległościowe 1944-1956
www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20080405&typ=my&id=my18.txt

W Piaskach pod Lublinem odsłonięto pomnik ostatniego z "żołnierzy wyklętych"
"Laluś" wytrwał najdłużej Rok 1963. Zbrojne podziemie antykomunistyczne w Polsce nie istnieje w zasadzie już od 10 lat. Padli lub zostali pojmani ostatni "żołnierze wyklęci" - w marcu 1957 r. ppor. Stanisław Marchewka "Ryba", ostatni na Białostocczyźnie, w lutym 1959 r. Michał Krupa "Wierzba", a 30 grudnia 1961 r. w powiecie biłgorajskim Andrzej Kiszka "Dąb". Na szczególnie nasyconej oddziałami antykomunistycznymi Lubelszczyźnie wspaniali dowódcy, postacie barwne niczym pułkownicy z "Trylogii" Henryka Sienkiewicza, jak "Zapora", "Uskok", "Orlik", "Zagończyk", "Jastrząb", "Żelazny", "Wiktor" i inni pożegnali się z życiem do połowy lat 50. Ich ciała często zbezczeszczone, pozbawione głów spoczęły zakopane gdzieś w bezimiennych mogiłach, podobnie jak tysięcy innych żołnierzy Polski Podziemnej. Więcej. www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20070519&typ=my&id=my51.txt i
Epitafium dla majora "Ognia"
Żołnierze Wyklęci Odsłona gry "Tarnów'46". Poniżej zapis filmowy (celem było wykonanie wyroku śmierci na kpt. NKWD Lwie Sobolewie - doradcy przy PUBP w Tarnowie).
Żołnierze Wyklęci jest na Facebooku , więcej www.facebook.com/pages/%C5%BBo%C5%82nier...C4%99ci/350419253633 Żołnierze Wyklęci Śmierci majora Zygmunta Szendzielarza ps. "Łupaszka". Cześć Jego Pamięci! (w drugiej części nagrania można usłyszeć głos Majora) NIECH DOBRY BÓG DA IM NIEBO, ZA POŚWIĘCENIE DLA NASZEJ OJCZYZNY więcej,
2011.03.01 - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Ostatnio zmieniany: 6 lata 11 miesiąc temu przez skała.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
6 lata 11 miesiąc temu - 6 lata 11 miesiąc temu #1515 przez skała
skała odpowiedział w temacie: Odp: ŻOŁNIERZE WYKLĘCI Zapomniani Bohaterowie
Andrzejku! Wymodlony, wymarzony i kochany mój synku. Piszę do Ciebie po raz pierwszy i ostatni. W tych dniach bowiem mam być zamordowany. Chciałem być Tobie ojcem i przyjacielem. Bawić się z Tobą i służyć radą i doświadczeniem w kształtowaniu Twego umysłu i charakteru. (...) Odbiorą mi tylko życie. A to nie najważniejsze. Cieszę się, że będę zamordowany jako katolik za wiarę świętą, jako Polak za Polskę niepodległą i szczęśliwą. Jako człowiek za prawdę i sprawiedliwość. Wierzę dziś bardziej niż kiedykolwiek, że Idea Chrystusowa zwycięży i Polska niepodległość odzyska, a pohańbiona godność ludzka zostanie przywrócona. To moja wiara i moje wielkie szczęście. Gdybyś odnalazł moją mogiłę, to na niej możesz te słowa napisać. Żegnaj, mój ukochany. Całuję i do serca tulę. Błogosławię i Królowej Polski oddaję. Andrzejku! Kochaj Boga i bądź wierzącym katolikiem. Jednak staraj się poznać Jego Wolę, przyjąć ją za prawdę i realizować w życiu. Kochaj Polskę i miej Jej dobro na uwadze zawsze. Ona musi zająć w świecie właściwe miejsce i uzyskać dobrobyt oraz szczęście wszystkich obywateli. Kochaj i bądź posłuszny Matce - Twemu Aniołowi Stróżowi, która marzy, modli się i żyje Tobą i Twoim szczęściem. Darz Ją dobrocią za siebie i za mnie. Fragment grypsów Łukasza Cieplińskiego: Według zapisów z akt sądowych skazanych stracono 1 marca 1951 r. w następującej kolejności:
godz. 20.00 - Łukasza Cieplińskiego,
godz. 20.05 - Józefa Batorego,
godz. 20.15 - Karola Chmiela,
godz. 20.20 - Mieczysława Kawalca,
godz. 20.25 - Adama Lazarowicza,
godz. 20.35 - Franciszka Błażeja,
godz. 20.45 - Józefa Rzepkę.
Wyroki wykonano, prawdopodobnie strzelając w tył głowy więźnia przytrzymywanego pod ramiona przez dwóch strażników. Protokoły wykonania wszystkich wyroków śmierci zostały potwierdzone przez: naczelnika więzienia mokotowskiego mjr. Alojzego Grabickiego, prokuratora mjr. Arnolda Raka, lekarza kpt. Kazimierza Jezierskiego oraz kata st. sierż. Aleksandra Dreja. Ciał pomordowanych nie wydano rodzinom i pochowano je w nieznanym miejscu. DODATEK HISTORYCZNY IPN więcej, Powrót pokolenia wyklętych www.naszdziennik.pl/index.php?typ=ip&dat=20110225&id=main Elegia na śmierć "Roja", cz. 1/3 TVP Kultura
Ostatnio zmieniany: 6 lata 11 miesiąc temu przez skała.

Więcej
6 lata 10 miesiąc temu - 6 lata 5 miesiąc temu #1540 przez skała
30 marca w „Rzeczpospolitej”. Co tydzień do dziennika dodawana będzie książeczka o „Żołnierzach Wyklętych”. 30 marca ukaże się pierwszy numer cyklu książeczek o tych zapomnianych bohaterach. Planowana seria składa się 8 albumów, każdy o grubości 64 stron. Zeszyty będą sprzedawane razem z dziennikiem „Rzeczpospolita” w cenie 7,99 zł. Każdy z albumów tej unikalnej serii zawiera dokumenty, relacje opatrzone fachowym komentarzem historyków, a także fotografie, rysunki, mapy i inne zachowane materiały ikonograficzne.Więcej. www.fronda.pl/news/czytaj/juz_30_marca_n...erzach_wykletych.Sny stracone, sny odzyskane 1 Dokumentalny film "Sny stracone, sny odzyskane" odsłania dramat polskich rodzin poddawanych surowym represjom, jakie stosowały władze wobec ludności cywilnej w odwecie za pomoc niesioną partyzantce niepodległościowej po 1944 r.
i
Ostatnio zmieniany: 6 lata 5 miesiąc temu przez skała.

Więcej
4 lata 11 miesiąc temu - 4 lata 11 miesiąc temu #2052 przez skała
Ostatnio zmieniany: 4 lata 11 miesiąc temu przez skała.

Czas generowania strony: 0.146 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Pogoda

Nasza strona w innych językach
enfrdeitptrues
Ilu was było / jest ?

Dzisiaj 20

W ciągu miesiąca 3883

Odwiedzin: 1854476

Aktualnie jest 68 gości i no members online